RADİKAL

 

İSTANBUL - Milliyet Sanat, sanat eleştirmenlerine 2008-2009 sergi sezonunun gelecek vaat eden genç sanatçılarını seçtirdi. Sezonun dikkat çeken gençlerini belirleyen jüride Radikal yazarları Ahu Antmen ve Ayşegül Sönmez’in yanı sıra Ali Akay, Haşim Nur Gürel, Levent Çalıkoğlu, Kıymet Giray, Evrim Altuğ, Burcu Pelvanoğlu, Esra Aliçavuşoğlu ve Dilek Şener yer aldı. Galeri x-ist’teki ‘Tavşan Uykusu’ sergisiyle dikkat çeken Ekin Saçlıoğlu dört eleştirmenin listesinde yer alarak öne çıkan isim olurken Saçlıoğlu’nu ikişer oyla Ansen Atilla ile Çınar Eslek takip etti.

35 yaşın altındakiler
Eleştirmenlerin listesinde birer kez yer alan 35 yaşın altındaki genç sanatçılar ise Bashir Borlakov, Nasan Tur, Ahmet Öğüt, Ayça Ersoy, Barış Yılmaz, Halil Vurucuoğlu, Güçlü Öztekin, Burak Bedenlier, Gözde İlkin, Meltem Sırtkaya, Nur Gürel, Pelin Özgöçen, Erdal Duman, Erdem Ergaz, Bahar Oganer, Bengü Karaduman, Ali Taptık, Ceren Oykut, Evrim Kavcar, Kerem Ozan Bayraktar, Esra Sağlık ve Seydi Murat Koç şeklinde sıralandı. Genç sanatçıların yapıtlarından birer örnek ve sanatsal anlayışlarıyla ilgili bilginin yanı sıra hangi eleştirmenin hangi sanatçıları seçtiği de Milliyet Sanat’ın sayfalarında.
‘Sanatçılar ve Hobileri’ dosyası, ‘opera dinlemenin püf noktaları’, Tuğrul Eryılmaz’ın kaleminden Bob Dylan’ın yeni albümü, Irvin Yalom’dan ‘Ölüm Korkusu Üzerine’ ve 5 Haziran Cuma günü başlayacak İstanbul Müzik Festivali’yle ilgili yazıların dikkat çektiği Milliyet Sanat’ta ayrıca Murat Uyurkulak, Sevin Okyay, Atilla Dorsay, Esin Küçüktepepınar ve İnci Asena’nın da yazıları yer alıyor. (Kültür Sanat)