Bienal tavrını gençlikten yana koydu

 

 

Bienal tavrını gençlikten yana koydu

08/08/2007 02:00
10. Uluslararası İstanbul Bienali'ne katılacak sanatçılar açıklandı. Koç Holding sponsorluğunda, İKSV tarafından 8 Eylül-4 Kasım 2007 tarihlerinde gerçekleşecek olan 10. Uluslararası İstanbul Bienali'nde, 18'i Türkiye'den olmak üzere 96 sanatçı ve sanatçı grubu ile 13 özel proje yer alacak.
 

İSTANBUL - 10. Uluslararası İstanbul Bienali'ne katılacak sanatçılar açıklandı. Koç Holding sponsorluğunda, İKSV tarafından 8 Eylül-4 Kasım 2007 tarihlerinde gerçekleşecek olan 10. Uluslararası İstanbul Bienali'nde, 18'i Türkiye'den olmak üzere 96 sanatçı ve sanatçı grubu ile 13 özel proje yer alacak. Küratörlüğünü sanat eleştirmeni ve küratör Hou Hanru'nun üstlendiği bienalde üç ana mekânda 150'yi aşkın proje sergilenecek. Bienalde ayrıca İstanbul'un çeşitli bölgelerine yayılmış özel projeler de yer alıyor. Bienal'in sanatçı listesi 'genç' bir görünüm sunuyor. Türkiye'den seçilen sanatçıların önemli bir bölümü güncel sanat ortamının görece 'genç' isimlerinden oluşurken uluslararası sanatçı listesinde de az sayıda 'star'a karşılık çok sayıda 'yeni keşfedilmiş' sanatçı yer alıyor.
'İmkânsız değil, üstelik gerekli. Küresel savaş çağında iyimserlik' kavramsal çerçevesinde yapıtların yer alacağı 10. Uluslararası İstanbul Bienali, kentsel olgulara ve mimari gerçekliğe odaklanıyor. 
Bienal'e Türkiye'den katılan sanatçılar şöyle: Apartman Projesi, Selçuk Artut, Kutluğ Ataman, Fikret Atay, Ramazan Bayrakoğlu, Ege Berensel-Serhat H. Yalçınkaya-Banu Ornat, Banu Cennetoğlu, Burak Delier, Extramücadele, İdil Elveriş-Zeren Göktan, Hafriyat, Erdem Helvacıoğlu, Emre Hüner, K2, Ömer Ali Kazma, Ferhat Özgür, studioKAHEM ve Sarkis katılıyor. Ayrıntılı bilgi için www.iksv.org adresini tıklayabilirsiniz.
Bienalin 20 yıllık tarihi
İSTANBUL - Son 20 yılda İstanbul Bienali'nde iz bırakanlar sergisiyse 6 Eylül'de 10. Uluslararası İstanbul Bienali'ne paralel olarak İstanbul Modern'de açılacak. 'Şimdiki Zaman Geçmiş Zaman' başlıklı sergi çağdaş sanatı Türkiye'ye tanıtan bienalin 20 yıllık geçmişinden bir seçki sunacak. 2 Aralık'a kadar İstanbul Modern'in alt katında ve dış alanlarında sürecek olan sergide 42 sanatçının 50 yapıtı yer alacak. Bienalin geçmişteki evrimini belgelediği gibi gelecekteki gelişimini ve olanaklarını da keşfetme fırsatı sunacak olan sergide, Türk ve uluslararası sanatçıların her bienali en iyi yansıtan yapıtlardan oluşturulacak. 
Bilsar'da 'Sobe!'lenebilirsiniz
İSTANBUL - Bienal sergileri bir bir kendini göstermeye başladı. Sezon sonunda ilk küratörlük denemesini Galerist'te yapan ve ilgi gören bir sergi hazırlayan Leyla Gediz, bu kez kadın sanatçılardan oluşan bir sergiyi Bilsar binasında açacak. 4 Eylül'de başlayacak, 31 Eylül'de bitecek 'Sobe!' başlıklı sergide Melis Ağazat, KOP-ART, Semiha Balcı, Banu Birecikligil, Çınar Eslek, Karolin Fişekçi, İnci Furni, Minna Henriksson, Gözde İlkin, Burçak Kaygun, Gülşah Kılıç, Gül Kozacıoğlu, Tamsin Morse, Ceren Oykut, Gökçe Süvari, Güneş Terkol, Elif Uras, Nalan Yırtmaç, Pınar Yolaçan ve Gökçen Cabadan'ın çalışmaları yer alıyor. 
(Kültür Sanat)