SANATATAK

 

David Bowie’nin gezegenimizdeki 6'ıncı on yılının son meyvesi "Blackstar" göründü. Bize göre Çınar Eslek’in son sergisindeki Babil Kulesi’ni çağıran Damien Hirst’ün mücevherle kaplı kafatasına selam veren görsel referanslarla yüklü klibin hikayesini sizin için derledik.

 "★" videosunun yönetmeni Johan Renck. Renck, Atlantic'in The Last Panthers dizisiyle Bowie’nin dikkatini çekmiş. Renck, Bowie’nin telefonu sırasında gözyaşlarına engel olamamış ve çeşitli Skype seansları sonucu Blackstar ortaya çıkmış. 

New York, Budapeşte ve Romanya’da çekilen video sırasında Bowie’yi yakından tanıma fırsatı bulan yönetmen onu şöyle tarif ediyor: “Dahi, meraklı, oyuncu, zeki, komik, derin ve hakikatli…Çok açık biri. İs

 

temediği bir şey konusunda da çok net.” David Bowie’yle çekimler sırasında başka yönetmen ve filmlerini de andıklarını anlatan Renck, “Alejandro Jodorowsky, Aleksi German ve Andrei Tarkovsky’yi andık… Özellikle Tarkovski’nin kesintisiz çekimlerini… Ve ortak noktamız ne ilginçtir ki Temel Reis çizgi filmleri çıktı… Bana bir Youtube linki göndermiş. Bu bir Temel Reis’ti… Eski bir Temel Reis çizgi filmi…” diyor. 

Klip, Miles Davis’in ve onun karanlıktan kulakları aydınlığa göz kamaştırıcı olanına çıkaran şarkısı gibi; 21. yüzyılın insanının, her yüzyıldan daha fazla üstünde, sırtında, çantasında, masaüstünde, kupasında, kaleminde taşımak istediği kafatası imgesini popüler bir kültür ikonuna dönüştürüyor. Bunun üzerinde meteordan kafatası yapan sanatçının işiyle birlikte tekrar düşünmek gerekiyor. Rönesans’tan bugüne geçiciliğin - vanitas- sembolü acaba 21. yüzyılda tam tersine kalıcılığını -infinitas- mı ilan ediyor? Warburgyen sanat tarihi okumalarının iptalini mi gerektiyor? Ya da tersine daha anlamlı mı kılıyor? Birlikte düşünelim işte…